Волинський народний хор

Волинський державний академічний український народний хор було засновано в м. Луцьку при Волинській обласній філармонії в 1978 році. Одним із організаторів та першим художнім керівником колективу був композитор, народний артист України А.М. Пашкевич. З 1989 по 1993 роки колектив працював під керівництвом відомого балетмейстера, заслуженого артиста України А.І.Іванова. З 1989 року головним диригентом, а з 1993 року і художнім керівником Волинського народного хору є заслужений діяч мистецтв України, лауреат обласної мистецької премії ім. І.Стравінського Олександр Стадник. В основному складі колективу –близько 80 артистів з вищою базовою освітою, серед яких 5 заслужених артистів України та 1 заслужений діяч мистецтв України.
За 27 років існування Волинський народний хор провів близько 3200 концертів як в Україні, так і за її межами. З великим успіхом Волинський народний хор гастролював по всій території Росії, в Казахстані, Білорусії, Узбекистані, Грузії, Азербайджані, країнах Прибалтики, а також в усіх областях України.
Протягом останніх 10-ти років Волинський народний хор успішно гастролював та став лауреатом багатьох Міжнародних фольклорних фестивалів та конкурсів, які проходили в м. Рибнік (1997 р.), м. Ольштин (1999, 2000 рр.), м. Кенштин (2001 р.), м. Мронгово (2001 р.), м. Руда Шльонська (2001 р.), м. Грубешів (2001 р.) в республіці Польща, а також на Поліському літі з фольклором» (м. Влодава, 1996 р.) та на Міжнародному фестивалі українського фольклору «Берегиня» (м.Луцьк, 1998р.).
Волинський народний хор гідно представляв українське професійне народне мистецтво під час днів культури України в Естонії (1996 р.) та на Міжнародному фестивалі мистецтв «Слов’янський базар у Вітебську» (2001 р.). В жовтні 1999 року з великим успіхом пройшли концерти колективу в близько 20-и містах Канади та США. В 1997 році чоловіча група Волинського народного хору, відома як камерний хор «Волинь» стала лауреатом Міжнародного музичного фестивалю в м. Відень (Австрія), а в 1998 р. успішно гастролювала містами Північної Італії.
Основу репертуару колективу складає пісенний, музичний та хореографічний матеріал Волині, в якому особлива увага приділяється фольклорній спадщині, записаній Л.Українкою. Найкраще ця творча домінанта Волинського народного хору виявилась під час концертних виступів колективу на Міжнародному фестивалі «Лесині джерела», (Новоград-Волинський 2000 рік) та творчих звітах майстрів мистецтв і художніх колективів Волинської області в м. Києві (1999, 2001 рр.).
Дуже активна концертна та гастрольна діяльність Волинського народного хору протягом останніх 5-ти років, постійний глядацький успіх та широкий громадський резонанс після кожної презентації нових концертних програм зумовлені, насамперед, чітко продуманим репертуаром, які складають, з одного боку соціально значущі та художньо-досконалі твори, які вже тривалий час і з незмінним успіхом виконуються колективом, серед яких вокально-хореографічні композиції «Ми з Волині«, «Козаки йдуть», «Обжинки» , «Гуляй, гуляй, гуляночка», «На Івана, Купала», «Кроковеє колесо» (весняні пісні, ігри та хороводи), «Волинські притупи» в постановка А.Іванова та О. Козачука, хорові обробки О.І.Стадника українських народних пісень «За байраком, байрак» та «Гиля, гиля сірі гуси». З іншого боку, репертуар Волинського народного хору постійно збагачується новими творами як української, так і світової фольклорної класики, що забезпечує оригінальність та сучасність концертних програм колективу.
На сьогодні репертуарна палітра Волинського народного хору досить різноманітна і складає більше 150-ти пісень, танців та вокально-хореографічних композицій. Більшість з цих творів є оригінальними і вперше Були виконані саме Волинським народним хором. Творчим кредо художніх керівників колективу є постійне збагачення репертуару фольклорним надбанням Волині, пошук нових форм і методів його сценічного втілення через органічне поєднання народної інструментальної музики, співу і танцю, використовуючи традиційну і сучасну манери обробки та виконання народної пісні. Робота в цьому напрямку булла позитивно відзначена ще на I-ій Всеукраїнській хоровій асамблеї (м. Київ, 1992 р.), де Волинський народний хор виступив з великим успіхом.
В свою чергу репертуар Волинського народного хору став джерелом народної пісенної творчості, з якого повною мірою поповнюють свої програми багато інших самодіяльних колективів Волині та України. Особливо популярними стали такі пісні як, «Гиля, гиля сірі гуси», «Біда мене та заставила», «Ой на горі цигани стояли», «В Києві на ринку», «Ой Морозе, Морозенку», «Їхали хлопці з ярмарку» і особливо, українська народна пісня «Соколи», записана, оброблена і вперше виконана в м. Ольштин (Польща).
В останні роки репертуар Волинського народного хору також стабільно поповнюється оригінальними та сучасними творами відомих волинських композиторів В. Тиможинського, П. Свіста та М. Стефанишина, які сміливо і досить вдало йдуть на творчий експеримент. Так, пісня П. Свіста на слова О. Жолдака «Гарний козак гарний» стала одним з найбільш яскравих творів колективу, а обробка української народної пісні «Мала мати одну дочку» В. Тиможинського та «Дума про Берестечко» М. Стефанишина по праву вважаються одними з найбільш вдалими хоровими творами в репертуарі колективу.
Волинський народний хор – це постійно прогресуючий колектив, який сміливо ставить і успішно вирішує різноманітні творчі завдання від шоу-програми на новорічних дитячих виставах (м. Київ, Національний палац «Україна», 1998, 1999, 2000 рр.) та тематичного концертного виступу до Дня працівників сільського господарства (м. Київ, 2001 р.) до великих сольних концертних програм на численних фольклорних фестивалях як в Україні, так і за її межами.