- Деталі
Ми всі за одне: як спільні зусилля об'єднують українців Надія є, поки українці об'єднані спільною боротьбою. І поки воїни – на полі бою, цивільні мають бути для них надійним тилом. Плести маскувальні сітки, кікімори, виготовляти подушки, матраци, збирати допомогу, розбирати завали, відбудовувати, рятувати тварин, майструвати дрони – руки потрібні всюди, а долучитися до волонтерства може будь-хто незалежно від віку та вмінь.
Ми всі думаємо, мріємо, робимо одне – ми всі за одне! Кампанія «Ми всі за одне» має на меті підкреслити значення колективної сили українців на шляху до перемоги та нагадати, що наша суперсила у єдності.
Кампанія створена Міністерством культури та стратегічних комунікацій України разом з Центром стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки.
- Деталі
- Деталі
- Деталі
Тоні Палмер:
«Велика подяка за все, що ви влаштували для мене в Луцьку»
Наприкінці лютого 2022 року у листі на адресу дирекції фестивалю Тоні Палмер засвідчив свою цілковиту підтримку боротьби українського народу проти російських окупантів…
Закликав поглиблювати українсько-британські культурні зв’язки у своєму відеозверненні до дирекції фестивалю у вересні 2023 року...
22 листопада «Почесний громадянин Волині», Афін і Нового Орлеану повернувся до Лондона з надією на нову зустріч за кращих часів. У листі до директора філармонії читаємо:
«Сергій, велика подяка за все, що ви влаштували для мене в Луцьку. Я неймовірно вдячний і дуже радий, що обидві проекції моїх фільмів виглядали так добре, як звук, так і зображення. Я з нетерпінням чекатиму наступного разу, сподіваюся, у щасливіші часи…Тим часом я вірю, що ви добре одужуєте після недавньої операції. Всім хороших побажань». ТОНІ П.
Тоні Палмер, «Бітлз» та інші
« Як ви перекладаєте назву «Бітлз» , - звернувся Тоні до Богдана. Тест виявився не надто складним. На ту пору син, студент Академії мистецтв, уже відвідав музей мадам Тюссо і зробив знімок у товаристві воскових «бітлів»...
У серйозності наших намірів сумнівів не виникало, адже посередником стала Британська рада у Львові і Тоні охоче відгукнувся на запрошення відвідати Волинь. Принагідно, охоче спілкувався зі студентами факультету журналістики УКУ, де продовжував навчатися Богдан…
Зберігся відеозапис нашого ( за посередництвом Олександра Бєлякова) першого спілкування у студії Волинського телебачення. Дякуючи Святославу Пирожку, вперше в Україні на виробничо-технічній базі ВТ ще до першого приїзду гостя режисер Наталя Лугова з колегами продублювали повну авторську версію фільму про Стравінського українською мовою, фільми з музикою Леонарда Коена, Майкла Олдфілда (звукорежисер Тарас Сватула).
Ми відкривали його музичну документалістику, він – настрої і традиції українських фанів «британської хвилі» року під час виставки «Відлуння «великого ритму» у ВКМ…І ще стільки всього, що без ліку… у майстерні Миколи Голованя, художньому відділі ВКМ, музеї Корсаків, садибі родини Липинських…
З «Київськими солістами» Тоні Палмер показав твори Бенджаміна Бріттена у Палаці культури міста Луцька, фрагментами із фільмів доповнив панораму британських композиторів у кіноконцерті «Від Перселла до «Бітлз» з Академічним камерним оркестром «Кантабіле»… Недавній кіноконцерт «Бітлз»: до і після…» із «Кантабіле» у бібліотеціім. Олені Пчілки став продовженням цього циклу.
За посередництвом режисера в Устилузі отримали аудіовізуальну спадщину композитора від фірми «Соні», а нотні збірники для дирекції фестивалю - від його британських видавців. Студенти ВНУ імені Лесі Українки слухали лекції Почесного професора університету, що увійшли до двомовного збірника, який нещодавно презентували пані Ірина Біскуб з колегами із прикладної лінгвістики.
На прохання колишнього директора Люблінської філармонії Яна Сенка за участі Тоні Палмера показали фільм про Сергія Рахманінова. У Замості Симфонічний оркестр імені Кароля Намисловського ( художній керівник і диригент Тадеуш Віхерек) підготував програму з творів Джона Леннона і Пола Маккартні з нагоди світової прем’єри фільму «Бітлз і друга світова війна».
Наше спілкування з Тоні Палмером відбувалося на динамічному тлі дивовижної трансформації будинку, де жив і працював композитор в Устилузі. «Садиба Стравінських мене просто вразила. Це чудовий, винятковий музей, він єдиний у світі, бо оселі, де пізніше мешкали Стравінські, давно перебудовані», - зазначив Тоні Палмер під час зустрічі з головою обласної ради три роки тому.
Тоні Палмер і лицарі «круглого столу»
Перед поїздкою до Устилугу, підняв підшивки обласної «молодіжки», щоб пригадати Тоні Палмеру з чого усе починалося…За чверть століття до нашої першої зустрічі на межі Волинської і Львівської областей у червні 2008 року.
Отож, у передмові до статті про «райський куточок для творчості» 19 червня 1982 року йшлося про те, що режисер телекомпанії «Лондон вікенд телевіжн» Тоні Палмер від «Фонду Стравінського» проводив зйомки документального фільму, присвяченого композиторові. На його думку «внесок Стравінського у скарбницю світової музичної культури можна порівняти хіба що з доробком Ейнштейна у фізиці…»
Історія спотвореного росіянами ( для внутрішнього вжитку і показу на ЦТ) документального фільму з усіма подробицями відображена у виданні, яке на замовлення дирекції фестивалю підготував до друку мистецтвознавець Богдан Ворон. Запрошення на українську прем’єру фільму «…десь на кордоні» потрапили на спеціальний стенд, який у філармонії ми підготували для місцевої дитячої школи мистецтв-музею - садиби композитора напередодні зустрічі з режисером…
Історія порятунку будинку, де жив і працював композитор в Устилузі, (і який він «спорудив за власним планом»!), його брутальна реконструкція і реставрація протягом навчального 2012-2013 років (з врахуванням потреб дитячої школи мистецтв!), майбутнє історичного ареалу, пов’язаного з іменем композитора на березі Луги - теми розмови до якої запросили міського голову Віктора Поліщука, автора музейних експозицій 1990-2013 років кандидата історичних наук Олену Огнєву, реставратора пам’ятки історії національного значення Ігоря Новосада та тогочасного директора школи мистецтв Володимира Терещука, котрі звалили на свої плечі реалізацію відважного задуму за підтримки голови міської ради та обласної державної адміністрації…
Пам’ятка історії національного значення стала оригінальною «візитівкою» територіальної громади, яскравим прикладом європейського ставлення місцевого самоврядування до історико-культурної спадщини, важливим чинником міжнародної співпраці на нашому українсько-польському пограниччі.
Отож, 17 листопада гості слухали директора «школи мистецтв –музею- садиби» Христину Гоцик, котра дякувала своєму вчителю Володимиру Терещуку, Володимир Васильович – реставраторові і меценату школи Ігорю Новосаду, а усе товариство - міському голові Віктору Поліщуку: дві каденції тому, під час 2012-2013 навчального років він, на період реставраційних робіт, поселив учнів і викладачів школи у… міській раді…Кажуть, «було весело»…
Гостинці від міського голови отримали Тоні Палмер і Олена Огнєва, авторка першої музейної експозиції у будинку, де жив і працював композитор. Восени 1993 року вона зацікавила голову Державної комісії з повернення в Україну культурних цінностей академіка Олександра Федорука. У червні 1994 року ідея «репатріації» творчої спадщини композитора надихала поважних учасників першого на Волині фестивалю академічної музики, який 20 років поспіль збагачує новим репертуаром директор обласної філармонії Сергій Єфіменко - «з невеликою допомогою друзів», передусім, народного артиста України Ігоря Блажкова…
З нагоди тридцятої річниці українсько-польсько-британського проекту учасники «круглого столу» підготували вітальні адреси для Ігоря Блажкова та Олександра Федорука…
Лірник Андрій Ляшук приїхав до Устилугу з дружиною у сином. Він з радістю відгукнувся на наше запрошення, адже 2013 року вітав гостей на відкритті музею-садиби після реставрації. Його мінірецитал-презентація волинської лірницької школи засвідчили відродження тисячолітньої традиції, яку досліджував свого часу Олекса Ошуркевич, а продовжує кінорежисер Олесь Санін.
До початку «круглого столу» ми отримали розкішний подарунок з Іспанії. Художник Микола Волошин зібрав два десятки дружніх шаржів від колег з Італії (Клаудіо Пулья), Бразилії (Луїс Карлос Фернандес, Александр Кабраль, Улісс Араухо), Уругваю (Карлос Бургес) для наступної мандрівної виставки із серії «Гумор семи муз». Із музею-садиби в Устилузі - до бібліотеки імені Олени Пчілки і далі.
Тоні Палмер – «Почесний громадянин Волині»
Щоб не потрапити у залежність від лихоліття, краще підніматися над ним. У перший день вторгнення ми потрапили у таку залежність і скасували програму заходів до дня народження Лесі Українки у бібліотеці ім. Олени Пчілки. Йшлося, зокрема, про рецитал «Кантабіле» для телебачення, міжнародну виставку графіки «Гумор семи муз», яку Микола Волошин запропонував у новій редакції з новими іменами і персоналіями світової музичної сцени.
Отож, 19 листопада у бібліотеці імені Олени Пчілки ми повернулися до попереднього задуму і запросили симпатиків графіки, музики, документального кіно на кіноконцерт «Бітлз»: до і після». Академічний камерний оркестр «Кантабіле» і солістка Юлія Єфімчук показали нові твори британських композиторів на продовження циклу концертів, який розпочав режисер Тоні Палмер з «Київськими солістами» у рамках нашого фестивалю.
«Почесного громадянина Волині» привітав голова обласної ради Григорій Недопад, директори обласної філармонії Сергій Єфіменко, і бібліотеки імені Олени Пчілки Наталія Граніч.
Завершив програму вечора документальний фільм Тоні Палмера «Бітлз» і Друга світова війна». Англомовна версія була адресована, передусім, тим, хто викладає і вивчає англійську мову, хоча, поза всяким сумнівом, він зацікавить широке коло меломанів різного віку. Адже кавери творів Джона Леннона і Пола Маккартні, які так пристрасно популяризували на танцювальних майданчиках сотні аматорських українських груп на хвилі бітломанії від середині 60-х, у фільмі виконує плеяда їхніх (не менш знаменитих!) сучасників: Елтон Джон, Бі Джиз, Род Стюарт, Тіна Тернер, Статус кво, Пітер Габріел... Усі кавери – 22 на двох СD – доповнюють фільм.
Сподіваємося, невдовзі фільми відомого британського режисера з історії музичної культури Великобританії збагатять фонди відділу мистецтв бібліотеки імені Олени Пчілки. Дякуємо спонсорам, що підтримали ініціативу дирекції обласної філармонії.
Тоні Палмер і колискові
" Упродовж століть, чи може й тисячоліть дитяче світовідчуття починалось з материнських пісень. Дитина ще не розуміє слів, чує тільки мелодію, але той невимушений наспів в тональності ля-мінор вселяє в неї спокій і впевненість...", читаємо у передмові до книги "Повішу я колисочку"... Колисанки, записані студентами Луцького педагогічного коледжу, упорядкувала Галина Давидюк (Луцьк Вежа-Друк 2020).
Автор передмови, доктор філологічних наук Віктор Давидюк пояснює мету їхнього "родинного" видання, яке цими днями вчений подарував "Почесному громадянину Волині", британському режисерові Тоні Палмеру:
" Під час нашої попередньої зустрічі Тоні Палмер нагадав, що Західна Європа відчуває голод на фольклор загалом і буквально видобуває такі речі. А моя дружина якраз готувала цю збірку для своїх студентів. Вирішили зробити її доступною для англомовного читача і водночас візитівкою прадавньої культури Західного Полісся. Я написав передмову, Тетяна Регешук транслітерувала українські тексти і переклала їх і передмову англійською. Ось і вийшло те, що вийшло. Як на мене, непогано... Для української фольклористики це подія..."
Перед початком нашестя варварів автори керувалися сподіваннями, що материнські пісні " отримають нове життя в репертуарі майбутніх матусь - студенток, які їх збирали".
Але як можна залишитися байдужим до страждань батьків, котрі втратили найменших і найдорожчих членів родини, до сотень дитячих смертей, недоспіваних колискових...
Співчуваючи, ми переходимо в душевний стан іншого... Але цього замало, адже десь там звичніше бути об'єктом заздрості, а не співчуття...
Ми зобов'язані зробити "співчуття сильнішим за страждання".
Так народилася ідея дитячого меморіалу...у столиці Великобританії...З виру пограниччя
Тоні Палмер і Вангеліс
20 листопада у кінозалі обласної філармонії ( проспект Волі 46) британський режисер Тоні Палмер зустрівся із членами дирекції фестивалю «Стравінський та Україна», меломанами, працівниками філармонії. Приводом до зустрічі став показ його фільму про Вангеліса.
Для меломанів зі стажем, ім'я видатного грецького мультиінструменталіста і композитора, аранжувальника електронної музики, пов'язане із першими записами афінської групи "Дитя Афродіти" («Aphrodite's Child») і вокаліста Деміса Русоса...
Півстоліття наступних студійних експериментів не пішли на марне! Сотні кілометрів звукових доріжок увійшли до картин знаменитих режисерів, за композиції до фільму «Вогняні колісниці» він отримав «Оскар», а Chariots of Fire став міжнародним хітом... Серед кіноробіт Вангеліса музика до фільмів «Антарктика» Курагари Корейосі (альбом «Antarctica»), «Той, хто біжить по лезу» Рідлі Скота, «Зниклий безвісти» Коста-Гавраса, «Заколот на Баунті» Роджера Дональдсона, «Франциск» Ліліани Кавані, «1492: Завоювання раю» Рідлі Скота, «Олександр» Олівера Стоуна, науково-популярного серіалу «Космос: персональна подорож» Карла Сагана...
Фільм Тоні Палмера вийшов до 70-ліття від народження композитора, котрий помер у травні 2022 року від коронавірусу і похований на кладовищі Пер Лашез у Парижі.
Від автора
Дякую Сергію Єфіменку за «Крило натхнення».
20 років він зберігав вірність традиції, два десятиліття поспіль не здавав позицій, а ідея «репатріації» творчої спадщини композитора збагатилася новими творами українських і зарубіжних композиторів, супутніми заходами. І все це – коштом філармонії, « з невеликою допомогою друзів».
Безмежно вдячний нашому меценату Володимиру Вдовенку, шановному Олександру Бєлякову, Янушу і Павлу Буцкім з батьківщини Оскара Кольберга, реставратору Ігорю Новосаду, голові Устилузької міської ради Віктору Поліщуку, Христині Гоцик, депутатові обласної ради Ористлаві Сидорчук, котра нещодавно приєдналася до нашого кола друзів філармонії…
Василь Ворон,
магістр державного управління, журналіст
- Деталі
28 листопада на запрошення директора Нововолинської Школи мистецтв Савраюка Юрія Вікторовича виступив Волинський Академічний український народний хор з патріотичною програмою "Єднайся, народе!".
Директор щиро подякував артистам за хвилини радості, побажав здоров'я та творчих успіхів. Разом до Перемоги!