Концертні афіші останнього літнього місяця окреслили цілу низку музичних вечорів, що прикрасили художнє життя Волині у яскраві тони. Нею став Міжнародний Волинський фестиваль органної музики "Lucheck Organum", урочисте закриття якого відбулось 21 серпня 2022 року.
Артисти Луганської філармонії, тромбоністи - заслужений артист України Ігор Шаповалов, Олександр Хохлов, Любомир Ліщук та піаністка, органістка, клавесиністка, солістка Львівського органного залу Світлана Позднишева на концерті під назвою "Hosannah" змогли занурити слухачів у розкішну феєрію оргнної музики.
В інтер'єрах Кафедрального костелу святих Апостолів Петра і Павла програма концерту була насичена творами епохи барокових майстрів та композиторів межі XIX-XX століть: Йогана Себастьяна Баха, Георга Фрідріха Генделя, Георга Муффата, Арканджело Кореллі, Джованні Мартіно Чезаре, Георга Телемана, Густава Холста.
До середини XVIII століття основною сферою використання тромбонів була церковна музика, проте сучасного вигляду інструмент набув у середині XIX століття. Чи чули Ви колись, як грає група тромбонів? Демонструючи свою міць, ці інструменти справляють величезне враження.
Урочисті звуки тромбонів в Хоралі для тріо тромбонів та органу німецького органіста та композитора Й.Г.Тьопфера, яким розпочався концерт, вражав, пронизуючи своїм блиском всі склепіння собору та слухачів.
Займаючи важливе місце в оркестровій та ансамблевій практиці, тромбон з великим успіхом виступає як солюючий концертний інструмент. Він чудово поєднується з іншими музичними інструментами та гармонійно доповнює їх, породжуючи дивовижну за красою музичну палітру. Звуковий колорит тромбону дуже багатий, він може бути мужнім, яскравим і грізним, як в "Hosannah" ("Алілуйя" з Гімну сонцю Св.Франциска") для органу Ф.Ліста, що майстерно виконав Ігор Шаповалов в дуеті з органісткою.
Зовсім інакше, спокійно та лірично він звучав у "La Grace" ("Благодать", з циклу "12 героїчних маршів" німецького композитора епохи бароко Г.Телемана у виконанні Олександра Хохлова, також з органом.
Благородно й велично, немов оратор із промовою, сповнений наснаги, тромбоніст Любомир Ліщук виконав Дует для тромбону з органом англійського композитора Густава Холста, у той час як фортепіанна партія вела таке найтоншє внутрішнє життя, що органістку ніяк неможливо було порахувати за "другий план".
В тріо для тромбонів в 3-х частинах А.Корелі ансамбль виступав на емоційному підйомі: злагоджено, артистично, продемонструвавши великий арсенал засобів музичної виразності.
Достойними ансамблевими якостями вразили Ігор Шаповалов та Світлана Позднишева, які виконали Арію з кантати "Ich bin ein guter Hirt" ("Я добрий пастир") BWV 85 Й.С.Баха.
Неможливо не відзначити фантастично яскраву Токату з "Білої симфонії" українського композитора сучасності В.Назарова, для творчості якого характерний синтез традиційних та новаторських тенденцій. Поєднання неймовірної віртуозності з елегантністю, з яким органістка виконала цей твір, справило незабутній ефект на глядачів.
М'який звук, витонченість, деталізованість - ось усі ті якості гри органістки, які яскраво виявилися у виконанні Токати німецького композитора епохи бароко Г.Муффата.
Урочистим апофеозом та достойним завершенням фестивалю стала "Hosannah" ("Алілуйя" з "Гімну сонцю Св.Франциска") для органу Ференца Ліста. У вустах святого Франциска, написаний ним гімн, був молитвою подяки Богові за цей прекрасний світ, який він створив для людей.
Ось і добіг свого кінця Волинський міжнародний фестиваль органної музики "Luchesk Organun". Найтепліших слів заслуговують спвражні ентузіасти своєї справи - організатори фестивалю Волинська обласна філармонія та Суспільне Луцьк, які зуміли відкрити для широкої публіки світ із своєю неповторністю - Світло Луцького органу! Адже по-справжньому відчути органну музику можна, лише почувши її на живому концерті. Його міць та різноманітність обертонів у поєднанні з різними інструментами народжують чарівне звучання, яке неможливо забути!
Валерія Бійо