Петро Сухоцький "Органна музика Різдва"

         Різдво – найголовніше свято літургійного календаря.  Це час, сповнений радості, світла та любові, і, звичайно ж, особливої, прекрасної музики.  Титулярний органіст Петро Сухоцький 16 січня 2021 року в Кафедральному костелі Святих Апостолів Петра і Павла в святковому концерті «Органна музика Різдва» створив неповторну атмосферу, яка занурила слухачів у традиції різних країн. Артистичне амплуа музиканта відзначене самобутністю, високою духовністю та майстерністю, а репертуар органіста включає органну музику різних епох. Своєю багаторічною, різносторонньою виконавською діяльністю, П. Сухоцький здобув визнання і любов слухачів, свідчення тому – повний аншлаг, зал був просто переповнений!

      Ведуча концерту лауреатка літературно-мистецької премії імені Агатангела Кримського Оксана Єфіменко, зворушливою поезією, своїм художнім словом перенесла глядачів у дивовижну атмосферу, пронизану містичним світлом Різдва. Розпочала концерт сповнена захоплення і радості хоральна фантазія у формі фуги з циклу «Лейпцизькі хорали» «Прийди, святий Дух, Господь Бог». Зовсім іншу сферу органної творчості Й. С. Баха продемонстрував органіст у триголосній Пасторалі Фа-мажор для двох мануалів і педалі – поетичній ідилії народного стилю. Її світлий гармонійний колорит, прозора фактура, співучі мелодичні лінії, немов розцвічені сопілковою фігурацією м’якого малюнка зачарували глядачів.

      Дух Різдва передав один із найвідоміших творів польського композитора, органіста та диригента Мєчислава Сужинського. Його «Коляда» була написана за мотивами старовинної польської колядки «Gdy się Chrystus rodzi».  Відрізняючись академічною чіткістю, гра органіста П. Сухоцького водночас підкорювала теплотою та проникливістю.

     Наступним номером стала віртуозна Токата соль-мажор композитора та органіста Теодора Дюбуа, яка є досить  відомою не тільки у Франції, але і далеко за її межами. Французьку лінію продовжив сповнений романтичного звукоспоглядання, натхненності висловлювання та співучості Ноель (Різдво) з циклу «Візантійські ескізи» композитора та церковного органіста Анрі Мюле.

      Особливе місце серед різдвяних пісень для українців та західного світу зайняв «Щедрик» М. Леонтовича. Тому родзинкою концерту стала «Колядка дзвонів» нідерландського композитора сучасності Герта ван Гоефа.  Ця колядка є однією із найвідоміших святкових композицій, яка зачаровує публіку по всьому світу вже більше 100 років. Вона породила численну кількість каверів і стала різдвяною класикою у всьому світі. Найбільше її знають у англомовному варіанті – Carol of the Bells.

     Апофеозом концерту стала Сюїта № 2 видатного органіста та композитора Яна Зварта, де в захоплюючій композиції з контрасними картинно-зображальними частинами до однієї з них покладено найвідоміший і найпоширеніший по всьому світу різдвяний піснеспів «Тиха ніч» Ф. Грубера. Тут органісту вкотре вдалось продемонструвати такі цінні якості органіста, як романтичне звуковідчуття, строгість та поетичність, масштаб та витонченість, і, звичайно, відкрити глядачам світлий, яскравий, чарівний світ, пронизаний різдвяною та новорічною енергетикою.

        Таке органне святкування залишило не тільки неповторні відчуття, але і переконання, що наш слухач всією душею любить орган та органну музику. І це означає – органному мистецтву жити і процвітати.